دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی

دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی

دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی

اولین مقاله در اواخر قرن شانزدهم میلادی توسط یک فرد فرانسوی نوشته شد، یک مقاله مطبوعاتی بود. بعد از ایشان و در قرن هجدهم میلادی پیشرفتهای زیادی در حوزه مقاله نویسی مطبوعاتی رخ داد. در اواخر قرن بیستم مقالات غیررسمی جای خود را به مقاله های نظری، انتقادی، ادبی و فکری دادند که بیشتر توسط دانشگاه ها منتشر می شد.

مقاله در اصل به معنای سخن و قول است. البته تعاریف گوناگونی برای مقاله ارائه شده است که از جمله آنها:
– مقاله نوشتاری کوتاه بین یک تا سی صفحه است که نویسنده در آن دیدگاه، یافته ها و تجربه های ذهنی خود را در زمینه یک موضوع خاص به بحث میگذارد.
– مقاله انشایی است با حجمی متوسط در خصوص یک موضوع معین که نویسنده بایستی با رعایت حدود موضوع آن را به روشنی توضیح دهد.
– مقاله ارائه دهنده نتایج یک پژوهش علمی در یک حوزه نظری خاص می باشد.

در زبان انگلیسی برای کلمه مقاله، دو اصطلاح بکار برده می شود: article و paper . در واقع article از جامعیت بیشتری برخوردار است و دربرگیرنده انواع مختلف مقالات علمی و غیر علمی می باشد. اما paper به مقالات علمی اشاره دارد که در یک موضوع تخصصی و توسط افراد متخصص نوشته شده استک.
مقالات علمی (منظور مقالات علمی پژوهشی) حاوی ایده و یافته جدیدی می باشد که بیشتر مخاطبان آنها را دانشجویان و اساتید دانشگاهی تشکیل می دهند. در واقع دانشمندان، محققان و دانشجویان با نوشتن مقالات علمی پژوهشی، نتایج تحقیقات و پژوهش های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. از طرفی انتشار مقاله در موضوعات و رشته های مختلف باعث ایجاد یک پایگاه دانش غنی در حوزه های مختلف میشود.

اهمیت نگارش مقاله
اصلی ترین و مهمترین علت نگارش مقاله را میتوان انتشار دانش به دیگران دانست. اما صرفا نمی تواند دلیل یک نویسنده از نگارش مقاله باشد. دلایل مهم دیگری نیز وجود دارند که از جمله آنها:

اخذ پذیرش یا بورسیه تحصیلی از دانشگاههای معتبر جهان برای مقاطع ارشد و دکتری
ارزیابی سطح علمی و فعالیت های پژوهشی دانشجو در مصاحبه دکتری
از معیارهای مهم در استخدام و ارتقاء اعضای هیأت علمی
ارتقای درجات علمی اساتید
ارتقای شغلی افراد
دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی
نوعی از دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی وجود دارد که تقریباً در مورد کلیه نوشته های علمی و دانشگاهی عمومیت داشته و همه آنها را به نوعی دربرمیگیرد. این دسته بندی به قرار زیر است:

نوشته های سطح اول
این نوع نوشته ها حاصل تحقیقات پژوهشگران و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری می باشند که ممکن است بصورت انفرادی و یا بصورت گروهی با دیگر پژوهشگران انجام شده باشد. این نوع نوشته ها در واقع همان مقالات علمی هستند که توسط کارشناسان و متخصصان مرتبط با موضوع نوشته، مورد بازنگری و بررسی دقیق قرار گرفته و نهایتا در مجلات و نشریات علمی معتبر جهان به چاپ می رسند.

این نوع مقالات دارای یک ساختار مشخص و تعریف شده ای هستند که شامل:

سربرگ Cover page
عنوان Title
مشخصات نویسنده/ نویسندگان Affiliation
چکیده Abstract
کلمات کلیدی Key Words
مقدمه Introduction
روشها Methods
نتایج Results
یافته ها Findings
بحث Discussion
تجزیه و تحلیل Analysis
نتیجه گیری Conclusion
تقدیرها Acknowledgments
ضمایم Appendices
منابع References
این مقالات برای چاپ شدن در مجله یک پروسه نسبتا طولانی را طی می کنند، تا در نهایت در صورت تائید شدن از سوی سردبیر به دست داوران متخصص در زمینه موضوع مقاله سپرده میشود تا از هر لحاظ مورد بازنگری قرار گیرد تا پذیرش و یا عدم پذیرش آن توسط داوران مشخص شود.

بخش اعظم نوشته های سطح اول در مجلات علمی و تحقیقاتی به چاپ میرسند، اما برخی از تحقیقات تحت عنوان رساله ها، پایان نامه ها و رساله های دکتری و کارشناسی ارشد، مقالات کنفرانسی و گزارشها نیز به چاپ میرسند.

نوشته های سطح دوم
نوشته های سطح دوم شامل مقالاتی هستند که با استناد به منابع سطح اول به تلفیق و درهم آمیختن دانش در زمینه یک موضوع خاص می پردازند.

هدف از انتشار این نوع نوشته ها، آمیختن مطالعات مختلف در یک موضوع خاص و بحث در خصوص نتایج آنها می باشد تا تحلیل جدیدی در خصوص آن موضوع ارائه دهند. در این نوع نوشته ها نیازی نیست نویسنده یک مطلب یا موضوع جدیدی را ارائه دهد. نویسندگان اینگونه مقالات افراد با تجربه و دارای سابقه نگارش مقالات سطح اول بسیاری هستند و در بسیاری موارد، نتایج مطالعات سطح اول خود را در قالب یک نوشته سطح دوم که تحت عنوان مقالات موروری نامیده می شوند ارائه می کنند. نوشته های سطح دوم شامل مجلات مروری ، کتابهای انشایی، کتابهای درسی و دانشگاهی و کتابهای راهنما میشود. ساختار نگارش علمی این نوع نوشته ها با نوشته های سطح اول کمی متفاوت است.
کاربرد نوشته های سطح دوم :
برای استفاده پژوهشگران و دانشمندان برای کسب یک دید کلی در خصوص یک موضوع خاص مورد استفاده قرار می گیرند.
برای کسب اطلاعات کلی در خصوص ادبیات و بیشینه تحقیق در یک موضوع خاص برای دانشجویان و پژوهشگرانی که قصد دارند در زمینه این موضوع اقدام به انجام یه پژوهش جدید نمایند.

نوشته های سطح سوم
نوشته های سطح سوم بر اساس منابع سطج اول و دوم نوشته و منتشر می شوند، ولی مخاطبان آنها افرادی هستند که در زمینه علمی متفاوتی از موضوع اصلی منتشر شده فعالیت می کنند. این مقالات معمولاً به صورت عامه پسند نوشته شده و دارای ساختاری علمی نیستند. مجلات علمی ، خبرنامه ها ، مقالات علمی، روزنامه ها، کتابهای درسی و دانشگاهی مقدماتی و دایره المعارفها نمونه هایی از نوشته های سطح سوم هستند.

نوشته های خاکستری
نوشته های خاکستری به نوشته هایی گفته میشوند که با روشهای معمول نوشته و منتشر نشده اند. بنابراین ممکن است دسترسی به آنها مشکل باشد. انواع نوشته های خاکستری شامل:

پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری
گزارشات فنی با توزیعی محدود
مجلاتی که توسط گروههای ذینفع خاصی منشر شده اند.
چکیده و مقالات کنفرانسی که فقط شرکت کننده های همان کنفرانس به آن مقالات دسترسی دارند.
بیانیه های اثرات زیست محیطی
برخی از انواع مستندات دولتی


 

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

افزودن یک دیدگاه