چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟ :

شما برای تمامی فعالیت های علمی پژوهشی خود می‌بایست عنوان انتخاب کنید. انتخاب عنوان آداب خاصی دارد که باید رعایت شود. اگر می‌خواهید فعالیت تحقیقاتی شما حائز اهمیت تلقی شود باید عنوان مناسبی برای آن برگزینید.
عنوان تحقیق چیست؟
همانطور که اشخاص اشیا و … دارای عنوان می‌باشند و ویژگی بارز آنها داشتن نام می‌باشد تحقیقات نیز باید عنوان داشته باشند. عنوان در تمامی تحقیقات نقش اساسی و برجسته ای ایفا می‌کند و کمک بسیاری به اعتبار بیشتر تحقیق می‌کند. باید قبل از هر چیز برای تحقیق عنوان انتخاب شود عنوانی که جذابیت بسیار بالایی داشته باشد و مفهوم کلی تحقیق را در بر بگیرد. عنوان باید ویژگی های خاصی داشته باشد. کتابها پایان‌نامه ها و مقالات با عنوان شناخته می‌شوند و به وسیله عنوان مورد سنجش قرار می‌گیرند. مثلا زمانی که کتابی را به دوست خود می‌خواهید معرفی کنید واضح است که قبل از هر چیز اشاره به نام آن اثر خواهید کرد. اگر برای تحقیقات عنوانی انتخاب نشود با معیار دیگری قابل شناسایی و تلفیق نخواهد بود. مثلا تصور کنید یک نویسنده چندین کتاب چاپ کرده است که بارزترین تفاوت آنها در عنوان می‌باشد. به هر حال با اهمیت عنوان و لزوم وجود آن به حد کافی آشنا می‌باشید.

تصویر

انتخاب عنوان برای مقاله چگونه باید باشد؟
مقاله ها از جمله مهمترین فعالیت های تحقیقی در جامعه می‌باشد. عنوان تاثیر بالایی در پذیرش یا عدم پذیرش مقالات دارد. عنوان مهم است زیرا اولین بخشی می‌باشد که خواننده و داور ژورنال آنرا مطالعه می‌کند. عنوان می‌تواند نشانگر مهارت و تبهر شما باشد و یا نشانه بی‌تجربگی, به هر حال اصلا بدون داشتن یک موضوع یاهمان عنوان خوب شروع کردن به تحقیق بیهوده است. باید عنوانی انتخاب کنید و سپس برحسب آن شروع به تحقیق کنید و تمامی مطالب انتخابی باید دقیقا مرتبط با موضوع باشند. بدون موضوع علنا شروع به تحقیق بی فایده خواهد بود. در مواردی که می‌خواهید مقاله را از متن پایان‌نامه استخراج نمایید باید حتما قبل از هرکاری یک عنوان مناسب استخراج کنید. مقالات در مرحله داوری بین هزاران مقاله ارسالی دیگر از کل دنیا قرار می‌گیرند و مقایسه می‌شوند عنوان جذاب مقاله در این بخش تاثیر به سزایی در جلب توجه داوران خواهد داشت. همچنین بعد از چاپ مقاله اعتبار مقاله در تعداد استناد به آنها می‌باشد که عنوان جذاب باعث می‌شود استناد به مقاله توسط افراد بیشتری انجام شود.

تصویر

انتخاب عنوان برای کتاب چگونه باید باشد؟
کتابها انواع مختلفی دارند و برای نگارش تمامی کتاب ها باید عنوان انتخاب شود عنوان بخش ضروری کتابها می‌باشد و کتابهایی که در قفسه قرار دارند عنوان و جلد آنها قابل رویت برای مشتریان می‌باشد. کتاب ها بیشتر از تمام تحقیقات دیگر در معرض دید مخاطبان و مشتریان قرار دارند. باید عنوان در این نوع از تحقیقات بیشتر حائز اهمیت قرار گیرد هر چه عنوان کتاب جذاب و مفهومی باشد بیشتر فروش می‌رود و بیشتر در دید و توجه مشتریان قرار می‌گیرد. عموما وقتی موضوعی ذهنتان را درگیر کرده است و تصمیم می‌گیرید کتابی در این رابطه انتخاب کنید و آنرا مطالعه فرمایید به دنبال موضوعاتی نزدیک به آنچه که در ذهنتان قرار دارد می‌روید و چه بهتر که با موضوعاتی رو به رو شوید که جامع تر و کلی تر می‌باشند. عنوان کتاب ها نباید طولانی باشند باید مختصر و کلی باشند بدون وجود کلمات تکراری انتخاب عنوان برای کتاب نیاز به خلاقیت بیشتری دارد. مثلا مقالات وقتی می‌خواهید در یک رشته و زمینه خاصی بنویسید حتما در آن حوزه تخصص دارید و عناوین خوبی به ذهنتان می‌رسد اما برای انتخاب عنوان کتاب حتما باید خلاقیت داشته باشید. انتخاب موضوع برای کتابهای داستانی رمان ها و کتابهای علمی هر یک نیاز به مهارت های جداگانه دارند. از استعاره برای عنوان کتاب استفاده کنید تا بهتر در ذهن بماند. استفاده از استعاره باعث می‌شود که عنوان شما جذاب و به یاد ماندنی باشد.

تصویر

انتخاب عنوان برای پایان‌نامه چگونه باید باشد؟
پایان‌نامه ها جز مهمترین تحقیقات دانشجویی محسوب می‌شوند که دانشجویان می‌بایست در پایان سال تحصیلی دوره کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام به نگارش آن نمایند. پایان‌نامه در واقع یک حالت کاملا اجباری دارد و عنوان هایی که انتخاب می‌کنید باید مرتبط و در رابطه با رشته دانشگاهی دانشجو باشند. پایان‌نامه حجم بسیار گسترده تری نسبت به سایر تحقیقات دارد. پایان‌نامه نیز همانند مقاله مورد بررسی داوران قرار می‌گیرد و باید عنوان خوبی داشته باشد تا داوران و اساتید با نمره بالایی آنرا پذیرش کنند. برای انتخاب یک عنوان پایان‌نامه مناسب باید این سوال را از خودتان بپرسید که این تحقیق چه چیزی را قرار است نشان دهد و چه چیزی را نشان نمی‌­دهد. حتی می‌توانید جملاتی که به ذهنتان می‌­رسد را یادداشت کنید تا از بین آن­ها صحیح ترین و جذاب­ترین عنوان را انتخاب کنید. استفاده از کلماتی که هیچ کمکی به فهم عنوان و موضوع پایان‌نامه ندارد مناسب نیست، بنابراین با دانستن اینکه چه کلماتی هیچ نقشی در دقت، صحت یا جذابیت عنوان پایان‌نامه ندارند و با حذف کردن آن­ها می‌توانید عنوانی مختصرتر در عین حال صحیح ­تر ارائه دهید.

تصویر

توجه به چندین نکته کلیدی در مورد عنوان
عنوان باید حاوی روح تحقیق باشد و اندیشه اصلی مطالعه را نشان دهد.
عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد.
عنوان توصیف کننده محتوای تحقیق و متناسب با هدف اصلی آن باشد.
عنوان باید روشن و بدون ابهام باشد.
عنوان باید تا حد ممکن به صورت یک جمله خبری یا استفهامی مطرح نشود.
عنوان باید غیر سوالی و به صورت جمله ناقص بیان شود.
جلب توجه کردن عنوان از طریق رعایت سلاست و بلاغت و ایجاد وزن و آهنگ خاص در کل عبارت عنوان.
در عنوان نباید از کوتاه نوشت‌ها یا اختصارات، فرمول‌ها، واژه‌های اختصاری و جدید استفاده شود؛ زیرا باعث می‌شود تحقیق به ندرت بازیابی و یا هرگز بازیابی نشود. یعنی در هنگام جستجو توسط پژوهشگران دیگر ممکن است توسط به مقاله شما دسترسی نداشته باشند.
کوتاه و مختصر بودن عنوان، اما نه به اندازه‌اي كوتاه كه در انتقال موضوع پژوهش شكست بخورد. (زیر ۸ کلمه عالی، ۱۲-۸ کلمه خوب، ۱۸-۱۲ کلمه متوسط، ۲۴-۱۸ کلمه ضعیف و بالای ۲۵ بسیار ضعیف).
اجتناب از تکرار واژه‌های مترادف و آوردن کلمات اضافی مانند «پژوهشی درباره …»، «مطالعه‌ای پیرامون…».
از آوردن نام مکان و زمان مطالعه خودداری شود مگر آنکه مطالعه از نوع شیوع شناسی باشد یا آنکه زمان یا مکان مطالعه جزء مسئله پژوهشی پژوهشگر باشد.
واژه‌های اثربخشی، کارایی و کارامدی خود جزء متغیرهای وابسته محسوب می‌شوند. از آوردن آن‌ها همراه با حرف «بر» همراه با متغیرهای وابسته خودداری شود.


چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

افزودن یک دیدگاه