بازبینی رفرنس های مقاله قبل از ارسال به مجله

بازبینی رفرنس های مقاله قبل از ارسال به مجله

نوشتن منابع یا رفرنس در مقاله، پایان نامه و هر نوشته علمی، نشان از معتبر بودن آن نوشته می باشد. اگر یک مطلب علمی فاقد منبع یا رفرنس باشد، از لحاظ اعتبار صفر بوده و هیچ فردی برای مطالعات خود از آن مطلب استفاده نخواهد کرد. بنابراین، ذکر منبع درست در مقاله یا نوشته های خود، بایستی حتما و حتما صورت بگیرد.

اینکه منابع در مقالات به چه شکلی نوشته می شوند، دارای یکسری قواعد و اصول هستند که بر حسب سبک های مختلف رفرنس نویسی می توانند متفاوت باشند. بنابرین بایستی قبل از ذکر منبع در مقاله، از سبک درخواستی مجله انتخابی برای چاپ مقاله، مطلع شده و سپس اقدام به رفرنس دهی نمایید. در طول نگارش مقاله سعی کنید رفرنس ها را همزمان در متنتان اضافه کنید تا بعد از اتمام کار دچار سردرگمی نشوید.

برای هر جمله یا مطلبی که برای خودتان نیست، باید منبع درست آن را در فهرست منابع (انتهای مقاله) بیاورید و جای درست آن را در متن مقاله مشخص کنید و یا بالعکس چک کنید که آیا ارجاعات موجود در متن در لیست منابع ذکر شده است یا نه؟ حتی بعد از اتمام نگارش مقاله نیز دوباره منابع را چک نمایید. گاهی ممکن است در حین نگارش و یا در زمان ویرایش مقاله، بخش هایی از مقاله را حذف یا اضافه کنید، در نتیجه بعضی از منابع به فهرست شما اضافه و یا حذف شود و شما بایستی این تغییرات را در فهرست منابع اعمال کنید.

یک روش آسان برای بررسی منابع این است که لیست منابع را از انتهای متن خود کپی کرده و آن را در یک صفحه وورد جدید بیاورید. سپس همزمان صفحه متن و صفحه رفرنس را در کنار هم ( بصورت ساید به ساید) باز کنید. سپس بصورت صفحه به صفحه مقاله را با صفحه رفرنس خود چک نمایید.
همانطور که در بالا نیز ذکر شد، ممکن است در طی نگارش مقاله، قسمت هایی از متن را تغییر داده باشید و در نتیجه منابع آورده شده در متن، با فهرست منابع در آخر مقاله نخوانند.
در صورت استفاده از سیستم شماره گذاری، هر منبعی را به همان ترتیب که در متن آمده است در فهرست منابع علامت بزنید و مطمئن شوید که تمام منابع با نظم مشخص شماره گذاری شده باشند.
اما در صورت استفاده از سیستم تاریخ / اسم، باید محتاط تر باشید. در ابتدا ببینید آیا منابع به ترتیبی که در متن به آنها ارجاع شده است ،آیا به صورت الفبایی به ترتیب صحیح در فهرست آمده اند یا نه؟
املای اسامی نویسندگان در متن را با املای اسامی در فهرست منابع مطابقت دهید.
منبع اصلی و همچنین تاریخ آن را کنترل کنید.
به تعداد نویسندگان در هر منبع توجه نمایید. اگر منبعی دارای 6 نویسنده باشد در اینصورت اسم هر 6 نفر باید در متن بیان شود. ولی اگر تعداد نویسندگان بیش از 6 نفر باشند در این صورت باید نام خانوادگی نویسنده اول تا ششم و سپس واژه همکاران (et al.) را بنویسید.
تاریخ منبع را را هم در متن و هم در آخر متن کمنترل تنمایید تا یکسان باشند. همچنین باید از علائم a, b, c برای متمایز کردن چند منبع از یک نویسنده در یک سال مشابه استفاده کنید.


در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

افزودن یک دیدگاه