به سلیقه خوانندگان، مقاله بنویسید

به سلیقه خوانندگان، مقاله بنویسید

به سلیقه خوانندگان، مقاله بنویسید | در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان ...

به سلیقه خوانندگان، مقاله بنویسید

به سلیقه خوانندگان، مقاله بنویسید

تا به حال به عنوان یک دانشجو یا محقق، چند مقاله را بطور کامل از اول تا آخر مطالعه کرده اید؟ مطمئنا جواب خیلی از شماها صفر است. بررسی ها نشان داده است که خیلی کم پیش می آید که یک مقاله ای بطور کامل توسط یک فرد خوانده شود. در واقع وقتی در جستجوی یک موضوع خاص در میان مقالات هستید، مطمئنا در ابتدا به عنوان آن مقاله توجه می کنید، اگر برایتان جذاب آمد، روی آن کلیک می کنید و قبل از اینکه فایل کامل مقاله را دانلود کنید به سراغ چکیده آن می روید. چکیده در واقع شناسنامه یک مقاله می باشد و با خواندن آن اطلاعات کلی از یک مقاله را دریافت می کنید. اگر چکیده برایتان جالب باشد، علاقمند می شوید تا به سراغ بقیه بخش های مقاله بروید.
در این مرحله نیز بر حسب هدفی که داری به سراغ بخش خاصی از مقاله می روید. مثلا اگر در ابتدای کار تحقیقاتی هستید و صرفا به دنبال بیشینه تحقیق مطالعه خود می گردید، به خواندن بخش مقدمه یا اینتروداکشن مقاله بسنده خواهید کرد. اما اگر در حال نوشتن بخش بحث و گفتگوی مقاله خود هستید مسلما به سراغ دیسکاشن مقاله خواهید رفت. این ها مثال های بارز در خصوص مطالعه نیمه تمام مقالات توسط افراد مختلف می باشد.

در این خصوص می توان افراد را به دو گروه تقسیم کرد:

گروه اول، افراد متخصص در رشته تخصصی شما که تمامی اطلاعات لازم را از یک مقاله استخراج می کنند.
گروه دوم، اکثرا خوانندگان معمولی هستند که نتایج مقاله را برای افزایش آگاهی و دانش خود مورد مطالعه قرار می دهند.
با توجه به مطالبی که گفته شد، بخش عنوان و سپس چکیده مقاله هست که خوانندگان را به خود جذب می کنند و امروزه اطلاعات زیادی در سراسر جهان در قالب عناوین و چکیده ها رد و بدل می شود. بر همین اساس برخی از ژورنال ها اقدام به چاپ چکیده مقالات می کنند.

با این تعاریف، به سراغ این می رویم که ببینیم چگونه مقاله خود را بنویسیم که برای خواننده جذاب باشد و از میان صدها مقاله مشابه، مقاله ما را برای مطالعه انتخاب نمایند.

نقطه شروع نگارش مقاله
همیشه شروع هر کاری دشوار است؛ بخصوص نگارش در خصوص یک موضوع علمی که قرار است در یک مجله معتبر چاپ شده و به دست افراد بسیاری برسد. برای غلبه بر این دشواری می توانید ابتدا از آسان ترین بخش مقاله شروع کنید. معمولا در بین مباحث مختلف یک مقاله، نگارش بخش “مواد و روش ها” نسبت به بخش های دیگر آسان تر است. زیرا شما با در اختیار داشتن متد کار و موادی که استفاده کرده اید به راحتی می توانید این بخش را بنویسید. بخش مقدمه و بیشینه تحقیق نیز بر اساس مطالعاتی که قبل از شروع کار پژوهشی انجام داده بودید و نکات و مطالب مهم را برای خودتان یادداشت کرده بودید، می نویسید. این بخش از مقاله با وجود ساده بودن، یک مقدار دقت بالایی میخواهد از این لحاظ که ترتیب کنار هم چیدن مطالب را بدانید. اینکه مقدمه خود را چگونه آغاز کنید ، هدف خود را کجا بنویسید و بیشینه تحقیق را چگونه مطرح کنید. بعد از اتمام این بخش، بخش بعدی می تواند نتایج باشد. کافیست فقط آنچه را که دقیقا روی داده است را توصیف کنید.

از این مرحله به بعد، دیگر نگارش مقاله برایتان سخت نخواهد بود، زیرا شما نصف مقاله خود را نوشته اید. الان به راحتی می توانید مشکل ترین بخش مقاله یعنی تفسیر و تعبیر نتایج را بنویسید.

برای اینکه نوشتن مقاله برایتان آسان تر شود، برای هر بخش از مقاله جداگانه برنامه ریزی کنید. ممکن است احساس کنید که بایستی هر بخش از مقاله را نیز به بخش های کوچک تری تقسیم کنید. مثلا در خصوص روش کار می توانید یادداشت هایی را که در حین انجام پروژه برداشته اید، به صورت بخش بخش جدا کرده و هر کدام را در قالب پاراگراف هایی برای خودتان بنویسید. سپس آنها را کنار هم چیده و به آنها ترتیب و نظم دهید. هیچ گاه تصور نکنید که شما بایستی کل طرح اصلی مقاله را در شروع کار در خاطر خود داشته باشید. شما در هر زمان تنها با قسمت های مشخصی از مقاله سر و کار خواهید داشت.بنابراین تمام تمرکز خود را فقط بر روی همان بخش قرار دهید و نگران بخش های دیگر نباشید.

زمانی که کلیه مطالب را سازماندهی کردید، نمودارها و جداول را آماده کردید، تمام یادداشت های لازم را نوشته و آنها را دسته بندی کردید، اینک می توانید آنها را در قالب یک مقاله کامل کنار هم قرار دهید. زمانی که کار نگارش را شروع کردید، در مورد زبان، گرامر، سبک و املای صحیح کلمات نگران نباشید. فقط تا آنجایی که می توانید با نگارش ساده مقاله خود را بنویسید. نگران این نباشید که پیش نویس اول شما نامرتب است، چون فقط شما آن را می بینید و قرار است چندین بار آن را بازنویسی کنید.

تمرکز روی محتوای علمی مقاله
اگر قصد دارید مقاله خود را در یک ژورنال خارجی به چاپ برسانید، بهتر است که پیش نویس اول را به زبان مادری خود بنویسید و سپس آن را ترجمه کنید. اما اگر تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید، می توانید از همان ابتدای کار، مقاله خود را به زبان انگلیسی بنویسید. شما حتی می توانید مقاله خود را بصورت ترکیبی از زبان انگلیسی و زبان مادری بنویسید. یعنی برای نوشتن بخش های تکنیکی مثل روش کار و مواد از زبان انگلیسی و برای سایر قسمت ها از زبان فارسی استفاده کنید.

در مرحله دوم که به سراغ بازنویسی پیش نویس مقاله می روید، باید از واحدها، فهرست علائم بین المللی و اختصاراتی که مورد قبول مجله انتخابی شما می باشند استفاده کنید. نکته دیگر اینکه یادداشت های خود را از زبان عامیانه به زبان نوشتاری تبدیل کنید. سعی کنید قبل از اتمام یک بخش به سراغ بخش بعدی نروید و تا زمانی که نگارش مقاله را تمام نکرده اید برای تجدید نظر و اصلاح آنچه که نوشته اید به صفحات قبلی مراجعه نکنید.

تکرار بازنویسی مقاله باعث هر چه بهتر شدن محتوای مقاله و تکمیل تر شدن آن می شود. هیچ گاه در نوشتن مقاله خود عجله نکنید. تا جایی که ممکن هست مقاله خود را چندین بار ویرایش کنید تا در نهایت چیزی که مورد قبول یک مجله علمی باشد را بدست آورید.


مطالب پیشنهادی :
انتخاب عنوان جذاب برای مقاله علمی

 

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.