تدوین و نگارش پروپوزال

تدوین و نگارش پروپوزال

از نگارش پایان نامه تا آموزش تبدیل پایان نامه به کتاب تحقیقاتی

تدوین و نگارش پروپوزال

همانطور که قبلا بیان کردیم اولین گام در نگارش پایان نامه انتخاب موضوع پایان نامه می باشد. و از انجایی که در تمام رشته های علمی تقریبا درباره تمام موضوع های معروف تقریبا پژوهش های فراوانی انجام شده است، برای عبور از این گام مراحلی را عنوان کردیم اما امروز درباره تدوین و نگارش پروپوزال می خواهیم مطالبی را عنوان کنیم پس با ما همراه باشید.

در نگارش پروپوزال که معمولا بین ده تا پانزده صفحه می باشد دانشجو باید به مسئله اصلی مورد پژوهش به پرسش ها وگاه فرضیه های اولیه و روش تحقیقی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد را باید اشاره کنیم.در واقع پروپوزال نشان دهنده مسیری است که دانشجو برای انجام پایان نامه می خواهد بپیماید. و یک نوع پیش بینی از نتیجه پایان نامه است.

مطالب پیشنهادی :
برسسی ریسرچ پروپوزال (research proposal) 

طرح پژوهش باید دارای انسجام دقیق و بر اساس اصول نگارش نوشته شود. در طرح اولیه دانشجو باید دلایل کافی برای اهمیت موضوع مورد مطالعه و سودمندی آن داشته باشد.

مهم ترین مواردی که در تدوین و نگارش پروپوزال باید رعایت کنیم را بیان می کنیم:

شناسایی مسئله اصلی مورد پژوهش
تدوین هدف های اصلی مورد پژوهش
اثبات اصالت موضوع مورد پژوهش
تدوین برنامه زمان بندی شده
تدوین پرسش ها و فرضیه ها
معرفی متغیر های احتمالی
انتخاب بهترین روش تحقیق
انتخاب رویکرد پژوهش
تدوین تعاریف عملیاتی
شناسای وجوه متمایز پژوهش

برای نگارش یک پروپوزال باید به موارد کلیدی که در بالا بیان شد عمل کنیم و تمام موارد را عملی کنیم.یکی دیگر از نکته هایی که در این مرحله باید مد نظر داشته باشید سابقه موضوع مورد پژوهش است که باید به آن اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی :
 پروپوزال ریاضی و آموزش نوشتن

 

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.