دفاع از پایان نامه | نکات کلیدی در جلسه دفاع

دفاع از پایان نامه | نکات کلیدی در جلسه دفاع

چاپ مقاله در الزویر و هزینه چاپ مقاله در Elsevier

دفاع از پایان نامه | نکات کلیدی در جلسه دفاع

در اکثر دانشگاه های دنیا دانشجویان پس از اتمام نگارش پایان نامه آن را به دانشگاه تحویل می دهند و اما جلسه ی دفاع پایان نامه …

داور یا داورانی در جلسه ای رسمی حاضر می شوند و دانشجو باید یک گزارش شفاهی از کار خود ارائه کند و به پرسش های داوران و پرسش های حاضران در جلسه پاسخگو باشد. یکی از مهارت هایی که دانشجو باید به آن مسلط باشد مهارت سخنرانی است که نقش اساسی در جلسه دفاع دارد. دانشجو باید در زمانی بین ۴۰-۳۵ دقیقه حاصل ماه ها تلاش خود را ارائه کند.

حال باید در نظر داشته باشید در این زمان کوتاه به چه نکاتی تاکید کنید و چه مطلب هایی مهم تر هستند و حتما باید برای آنها زمانی را اختصاص داد . اما مسئله ای که کاملا روشن و واضح است این است که باید مهم ترین نکات بیان شوند. اگر هم غیر از این باشد حاضران در دفاع نمی توانند برداشت درست و دقیقی از پایان نامه و پروژه داشته باشند.

مطالب پیشنهادی :
زمان دفاع از پایان نامه ارشد چقدر است؟

امکانات نمایش مانند نرم افزار پاورپونت می تواند به جدابیت ارائه شما بیافزاید اما اگر به گونه ای درست از آن استفاده کنید . اگر تنها به خواندن پاورپونت اکتفا کند مطمئنا نتیجه ی خوبی نخواهد گرفت .

 

بهتر است دانشجو ضمن استفاده از این امکانات نمایشی از زبانی ساده برای روایت پژوهش خود استفاده کند.

 

متن پایان نامه مطمئنا قبل از دفاع پایان نامه در دست داوران قرار داشته است و بعد از دفاع پایان نامه نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد . جلسه دفاع پایان نامه تنها فرصتی است که دانشجو به زبان خود داستان پژوهشش را بیان می کند.

داوران در جلسه دفاع پایان نامه ممکن است پیشنهاد هایی برای بهبود کار ارائه دهند و نکاتی که از دید دانشجو و استاد راهنما مخفی مانده است را بیان کنند و دانشجو باید برای بهتر شدن پایان نامه اش این نکات را هم در نظر بگیرد و در صدد رفع ان ها براید و این فرصت را از دست ندهد . اگر حاضرین در جلسه دفاع نیز به مسائلی را بیان کردند و حتی پیشنهاد هایی داشتند این نشان دهنده ارائه خوب شما می باشد که ان ها را مشتاق تر کرده است.

مطالب پیشنهادی :
زمان دفاع از پایان نامه ارشد چقدر است؟

پرسشهایی که در دفاع پایان نامه مطرح می شود مطمئنا افق تازه ای در ذهن دانشجو ایجاد می کند و مسیر تازه ای برای پژوهش باز می شود. پاسخ به سوالات مطرح شده توسط داوران به منزله تشریح نکات مبهم مانده شده است نه توجیح کاری این مسئله را در نظر داشته باشید.

 

مهم ترین نکات جلسه دفاع پایان نامه

تنظیم وقت ارائه
رویکرد روایی در ارائه
تجربه قبلی از جلسات دفاع
برگزاری جلسه دفاع آزمایشی
پیش بینی پرسش های داوران
فرصتی برای یادگیری
استقبال از دیدگاه های داوران
تأثیر روش ارائه بر امتیاز نهایی
اطمینان از درستی ابزار لازم
قدردانی از استادان و داوران

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.