استفاده از جداول و اشکال در مقاله و پایان نامه

استفاده از جداول و اشکال در مقاله و پایان نامه

جداول و شکل‌ها نقش مهمی در افزایش کیفیت کلی و تاثیر یک مقاله و پایان نامه دارند. در نتیجه بایستی تمامی جداول و شکل‌های بکار رفته در پایان نامه یا مقاله بی عیب و نقص، با کیفیت خوب و جذاب باشند.
البته این بدان معنی نیست که شما بی دلیل و بدون نیاز، در مقاله یا پایان نامه خود از نمودار و اشکال و جدول استفاده کنید. حتما اطمینان حاصل کنید که مقاله یا پایان نامه شما حتما به جدول، شکل یا نمودار نیاز دارد یا نه و کدامیک بهترین ساختار برای ارائه اطلاعات شما است. پس از آن، از این دستورالعمل‌های کلی پیروی کنید تا جداول و شکل‌هایی موثر تولید کنید.

شش دستورالعمل برای تهیه جداول و اشکال در نگارش پایان نامه
اطمینان حاصل کنید که جداول و اشکال در نوشته پژوهشی خودکفا بوده و می‌تواند مستقل از متن قابل درک باشند.
محتویات جداول و نمودارها را در متن پایان نامه تکرار نکنید. در عوض، از متن برای اشاره به نکات پر اهمیت یا کلیدی جداول و شکل‌ها استفاده کنید.
ارزش و جزئیات را بدون تناقض داشتن با متن در جداول و متن بیان کنید (به عنوان مثال، اختصارات، نام گروه، نام آزمایشات).
برای جداول و شکل‌ها‌یتان عناوین روشن و آگاهی دهنده بگذارید و برچسب سر ستون‌ها، ردیف‌ها، نماد‌ها و غیره را به صورت واضح و مناسب بنویسید.
از دستورالعمل نشریه هدف برای تهیه جدول و آمار و شکل‌ها پیروی کنید. رعایت این نکته در نگارش انواع مقالات ضروری است به خصوص به مواردی مانند تعداد جداول و شکل‌ها، سبک شماره گذاری، عنوان، وضوح تصاویر، فرمت های فایل و غیره توجه کنید.
اگر از جدول یا شکلی استفاده می‌کنید که قبلاً منتشر شده، اطمینان حاصل کنید که از دارنده حقوق معنوی آن اجازه مکتوب تهیه کرده‌اید (معمولا ناشر) و حتماً به منبع اشاره کنید. این نکته از نظر مجلات تامسون و به خصوص با فاکتور تاثیر بالا بسیار حائز اهمیت است.
هنگام آماده کردن مقاله برای تایپ، تمام شکل ها، نمودارها و جداول و عنوان ها و توضیحات آنها را همگی با هم پس از لیست مراجع آورده شود.
نیازی نیست که جداول و نمودارها حتما در زیر متن مربوط به آن آورده شود.
توضیح شکل ها و نمودارها معمولا در اندازه های کوچکتری نسبت به متن اصلی نوشته شوند.
ممکن است شما بعضی از نمودارها و جداول را در زمان اصلاح مقاله حذف و یا جابجا کرده باشید.
از این رو تمام جداول و نمودار ها را کنترل کنیدکه حتما در متن به آنها اشاره شده باشد و بالعکس تمام نمودار ها و جداول که در متن به آنها اشاره شده است، در مقاله وجود داشته باشند.
کنترل شود که شماره نمودار و یا عکس با آنچه که در متن آمده هم خوانی داشته باشد.
جداول، نمودارها و شکل‌ها کمک می‌کنند یک مقاله پژوهشی یا پایان نامه داده‌های پیچیده را به شیوه‌ای جذاب و قابل درک برای خوانندگان ارائه نموده و همچنین این امکان را به ویراستاران مجله، داوران و خوانندگان بالقوه می‌دهید تا دیدی کلی از یافته‌های پژوهشی‌تان داشته باشند.

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

 

افزودن یک دیدگاه