مقاله کنفرانسی بصورت پوستر یا سخنرانی چه تفاوتی دارند؟

مقاله کنفرانسی بصورت پوستر یا سخنرانی چه تفاوتی دارند؟

مقاله کنفرانسی بصورت پوستر یا سخنرانی چه تفاوتی دارند؟ | در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید...

مقالات از لحاظ ارائه به دو گروه مقالات ژورنالی و مقالات کنفرانسی تقسیم می شوند. اگر بخواهیم این دو گروه را باهم مقایسه کنیم باید گفت که مقالات ژورنالی سطح علمی بالاتری نسبت به مقالات کنفرانسی دارند. یک مقاله ای که در ژورنال پذیرفته شده باشد بدون شک در یک کنفرانس نیز بصورت پوستر یا سخنرانی پذیرفته می شود اما یک مقاله کنفرانسی احتمال پذیرش پایینی در ژورنال ها دارد. البته ناگفته نماند که برخی از کنفرانس های بسار معتبر جهان دارای ارزش و اعتبار بالایی نسبت به ژورنال ها دارند. اما بطور کلی مقالات ژورنالی بالاتر از مقالات نفرانسی در نظر گرفته می شوند و حتی امتیاز این مقالات در مصاحبه دکتری بیشتر از مقالات کنفرانسی می باشد.

تفاوت ارائه مقاله بصورت پوستر و سخنرانی در کنفرانس ها
در سخنراني كه با جمعي از مخاطبان سرو كار دارید، و در واقع بصورت زنده و مستقیم مقاله خود را برای مخاطبان ارائه می دهید. اما پوستر وسيله ارتباط شخصي با افراد علاقمند به مطلب مورد نظر است. از اينرو لازم است نكات ويژه در طراحي آن در نظر گرفته شود. لذا نويسندگان مي بايست با ھمان دقتي كه متن مقاله را فراھم ميكنند نسبت به تھيه پوستر اقدام نمايند. در واقع، پوستر از لحاظ علمي و به عنوان ابزاري براي ارائۀ انديشهاي نو، تفاوت بنيادي با ساير انواع ارائه مقاله ندارد؛ تنھا شيوۀ عرضه آن، به دليل برخي ويژگيھا و محدوديتھا، متفاوت است و نويسنده مي بايست تمام تلاش خويش را براي عرضۀ ھر چه بھتر انديشه ھا و يافته ھاي خود در آن بهكار بندد. محتواي پوستر همانند مقاله بايد شامل مقدمه، توصيفي از روند كار، روشھاي به كار رفته، يافتهھا و بيان نتايج باشد. در واقع پوستر، یک فرم بزرگ شده و یکجا جمع شده مقاله خواهد بود. اما سخنرانی حالتی شبیه به جلسه دفاع می باشد و شما بایستی خلاصه مقاله خود را در یک بازه زمانی محدود ارائه دهید.

زمانی که مقاله ای برای یک کنفرانس یا همایش ارسال می شود، همانند مقالات ژورنالی، مورد داوری قرار می گیرند. مقالاتی که سطح علمی خوبی داشته باشند و محتوای آنها غنی باشد، برای سخنرانی انتخاب می شوند. اما مقالاتی که یک مقدار از لحاظ محتوایی پایین باشند، بصورت پوستر پذیرفته می شوند. علت اصلی اینکه این دو حالت ارائه مقاله در کنفرانس ها در نظر گرفته میشود، محدودیت زمانی در ارائه مقاله بصورت سخنرانی می باشد. در بسیاری از همایش ها و کنفرانس ها، تعداد بسیار بالایی مقاله ارسال می شود و اگر قرار باشد تمامی این مقالات بصورت سخنرانی پذیرفته شوند، بایستی یک برنامه یک هفتگی برای کنفرانس در نظر بگیرند که این غیرممکن است. (البته در برخی کنفرانس ها خیلی به این موضوع توجه نمیشود و به دلیل کمبود وقت و تعداد زیاد مقالات دریافتی خیلی دقت نمی کنند و بارها دیده شده که مقاله ای پوستری خیلی بهتر از یک مقاله ارائه شفاهی بوده است). پس نبایستی این ذهنیت در شما ایجاد شود که مقاله پوستری هیچ ارزشی ندارد و امتیاز ارائه سخنرانی بیشتر از پوستر می باشد.

همانطور که گفته شد، تعین نحوه ارائه مقاله (چه به شکل پوستر و چه به شکل ارائه شفاهی)، بعد از ارسال مقاله و داوری آن اعلام می شود. بعد از پذیرفته شدن مقاله ( چه بصورت سخنرانی و چه پوستر) تمامی اطلاعات لازم درباره نحوه تهیه پوستر، ابعاد و فونت و سایز قلم و …. در سایت کنفرانس مربوطه قرار داده می شود. همچنین توضیحات لازم درباره ارائه مقاله بصورت سخنرانی، مدت زمانی که بایستی مقاله را ارائه دهید، تعداد پاورپوینت ها و… هم در سایت کنفرانس قرار داده می شود.

برای اینکه بتوانید گواهی شرکت در کنفرانس یا همان تائیدیه را بگیرید، لازم هست تا حتما در کنفرانس ثبت نام کنید و صرفا ارسال مقاله و پذیرش آن ملاک نخواهد بود. البته بعضی کنفرانس ها هزینه مقاله را میگیرند و بعد اگر در کنفرانس هم حضور نداشتید، تاییدیه را برایتان ارسال خواهند کرد! البته تمامی این موارد در کنفرانس های مختلف ممکن است متفاوت باشد و هیچ مبنای یکسانی برای تمام کنفرانس ها وجود ندارد. در نتیجه بهتر است حتما به سایت کنفرانس مربوطه مراجعه و اطلاعات دقیق در خصوص آن کنفرانس را مطالعه نمایید.

مطالب پیشنهادی :
مهندسی برق طراحی آنتن 

 


در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.