نکات مهم در انتخاب مجله برای چاپ مقاله

نکات مهم در انتخاب مجله برای چاپ مقاله | در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان

نکات مهم در انتخاب مجله برای چاپ مقاله

نکات مهم در انتخاب مجله برای چاپ مقاله :

مجلات و نشریات علمی زیادی در سراسر جهان منتشر می شوند که سبک و شیوه مخصوص به خود را دارند. بنابراین انتخاب مجله قبل از اقدام به نگارش مقاله یک امر مهم و ضروری می باشد و کمک می کند تا بتوانید برنامه درستی برای نگارش مقاله خود داشته باشید. معیارهای خاصی در انتخاب مجله به منظور چاپ مقاله وجود دارد که بایستی به آنها توجه نمایید. از جمله این معیارها دسترس بودن، تیراژ و خواندنی بودن، میزان فاکتور تاثیر آن (impact factor) و شمار خوانندگان می باشد.

یک محقق قبل از انتخاب مجله بایستی ببیند که نتایج تحقیقات او تا چه اندازه مهم و با ارزش است و چه مخاطبانی را به خود جلب می کند. اگر به موضوع و نتایج کار خود واقف باشد به راحتی خواهد توانست یک مجله خوب برای مقاله خود پیدا کند. با یک انتخاب درست می توانید هم در وقت خود صرفه جویی نمایید و هم هزینه اضافی پرداخت ننمایید.

انتخاب مجله سبک نگارش مقاله شما را تعیین می کند و از دوباره نویسی و ویرایش های مکرر مقاله جلوگیری می کند. زیرا مجلات مختلف دارای سبک ها و قوانین مختلف برای چاپ مقالات خود هستند.

اما سوالی که برای بسیاری از دانشجویان پیش می آید این است که از کجا و چگونه یک مجله خوب و معتبر پیدا کنیم؟

راه های مختلفی برای یافتن مجلات و نشریات علمی معتبر که متناسب با موضوع تحقیق شما باشد وجود دارد. یکی از این راه ها مشورت با استاد راهنما و یا مشاور است که تجربه کافی در زمینه چاپ مقاله دارند. معمولا دانشجویانی که برای اولین بار اقدام به نگارش مقاله می کنند، این بهترین راه ممکنه می باشد.
روش بعدی، بررسی فهرست منابعی که آنها را مورد مطالعه قرار داده اید. چند مورد از این منابع را در گوگل اسکولار سرچ کرده و مجلاتی که در آنه چاپ شده اند را پیدا کنید و آنها را بررسی نمایید. این یک روش خوب برای شناخت مجلاتی است که در حیطه کاری شما اقدام به چاپ مقاله می کنند.
راه دیگر کمک گرفتن از موسسات معتبری که در زمینه چاپ مقاله فعالیت می کنند. موسسه پژوهش برتر با داشتن کارشناسان با تجربه در زمینه معرفی مجلات معتبر و بر اساس آخرین لیست سیاه وزارت علوم و بهداشت، مجلات متناسب با موضوع مقاله شما را معرفی می نمایند. از طرفی لیست کامل مجلات در تمامی رشته ها در سایت این موسسه قرار داده شده است که می توانید از آنها استفاده نمایید.
سعی کنید مجله را با توجه به سطح مقاله خود اتنخاب کنید. اینکه مقاله شما در سطح یک مجله ایمپکت دار است یا در سطح یک مجله isc و … . در انتخاب مجله هرگز بلندپروازی نکنید. چون هم باعث به هدر رفتن وقت و هزینه شما می شود و از طرفی در صورت ریجکت شدن مقاله، اعتماد به نفس شما کاهش میابد.

معیارهای مهم در انتخاب مجله
1. هدف و حیطه کاری مجله

هر مجله ای در یک زمینه یا حیطه مشخصی اقدام به چاپ مقاله می نماید و در صورتی که موضوع مقاله ارسالی متناسب با فعالیت مجله نباشد، آن مقاله از سوی سردبیر رد خواهد شد. در نتیجه اولین موردی که در خصوص یک مجله باید توجه کرد، زمینه فعالیت مجله می باشد. برای دسترسی به اطلاعات مجله، بایستی به بخش ” درباره ما” مراجعه نمایید.

از طرفی برخی مجلات هستند که صرفا مقالات پژوهشی را به چاپ می رسانند و اگر شما یک مقاله مروری را به این مجلات ارسال نمایید با وجود خوب بودن محتوای مقاله، از سوی سردبیر رد خواهد شد.

2. دفعات انتشار مجله در سال

دفعات انتشار مجله در سال در فرایند چاپ مقاله تاثیر گذار است. اینکه مجله ای 4 بار در سال منتشر می شود با مجله ای که هر ماه انتشار میابد، از لحاظ پروسه چاپ مقاله متفاوت خواهد بود. این امر می تواند شانس شما را در پذیرش و چاپ مقاله تحت تاثیر قرار دهد. مسلما مجله ای که هر ماه منتشر می شود ، طبیعتا تعداد مقالات بیشتری در سال پذیرش و چاپ می کند و این امر شانس چاپ مقاله شما را افزایش می دهد. بنابراین اگر دانشجو هستید و میخواهید مقاله شما در بازه زمانی کوتاهی به چاپ برسد، مقاله خود را به مجله ای که فاصله انتشار کمتری دارد، بفرستید.

3. نوع مقاله های چاپ شده در آن مجله

برخی از مجلات هستند که شیوه خاصی برای چاپ مقاله دارند، مثلا بعضی از مجله ها فقط کارهای تحقیقی کلینیکی را چاپ می کنند و از چاپ مقاله های علوم پایه (Basic Sciences) خودداری می کنند. این مورد نیز بسیار حائز اهمیت است که حتما بایستی آن را مدنظر قرار داد.

4. دستورالعمل نگارش مقاله در آن مجله

ما در بخش ” آموزش گام به گام نگارش مقاله” در خصوص ساختار کلی مقالات و نحوه نگارش آنها توضیح کامل دادیم. اینکه یک مقاله دارای یک ساختار و چارچوب تعریف شده ای می باشد که در اکثر مجلات بر همان اساس می باشئ. تنها تفاوت های جزئی می تواند در برخی از مجلات در بخش دستورالعمل نگارش مقاله اعمال شود. مثلا ممکن است در برخی مجلات خواسته شود که بخش نتایج و بحث جداگانه نوشته شود اما در مجله دیگر این دو بخش ادغام شود. یا بخش چکیده مقاله در برخی مجلات بصورت بخش بندی شده نوشته می شود و در برخی دیگر خیلی ساده و جرئی. حتی تعداد صفحات مقاله و نحوه رفرنس نویسی نیز در مجلات متفاوت هستند. تمامی این موارد در بخش ” دستوراعمل نگارش مقاله” در سایت تمامی مجلات توضیح داده می شود.

اگر مقاله شما با فرمت مجله تطبیق نداشته باشد، در اینصورت مقاله شما رد خواهد شد. این رد شدن مقاله در واقع به علت ایرادات محتوایی نیست بلکه بعلت عدم رعایت ساختار نگارشی مقاله بر اساس فرمت مجله می باشد.

 

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

افزودن یک دیدگاه