چگونه موضوع جذاب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه موضوع جذاب برای تحقیق پیدا کنیم؟ | در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان

چگونه موضوع جذاب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه موضوع جذاب برای تحقیق پیدا کنیم؟ :

انتخاب موضوع و عنوان جدید برای تحقیق بزرگترین دغدغه بین همه اساتید و دانشجویان می‌باشد. اصولا بعد از اینکه عنوان مناسب برای تحقیق پیدا شد ادامه دادن به تحقیق و نگارش سایر بخش های آن اقدام ساده‌تری می‌باشد.
عنوان تحقیق
می‌دانید که اولین و اصلی‌ترین بخش هر تحقیق که در قالب مقاله یا کتاب قرار است ارائه گردد عنوان می‌باشد. بدون عنوان طی یک مسیر هدفمند امکان‌پذیر نمی‌باشد و غیر ممکن است که بتوان در یک راستا تحقیقاتی را انجام داد مقالات و کتابها با عنوان شناخته می‌شوند و در صورتی که عنوان تحقیق جذابیت کافی نداشته باشد تحقیق نیز کیفیت بالایی نخواهد داشت. تحقیقات و پژوهش ها زمانی حائز اهمیت می‌باشند و اعتبار دارند که بتوان آنها را با کیفیت بسیار بالا و در یک راستا به صورت منسجم نوشت عنوان هر تحقیق به عنوان یک معیار شناسایی معروف می‌باشد و هر تحقیقی که عنوان خوبی نداشته باشد ممکن است از دید داوران از جذابیت چندان زیادی برخوردار نشود.

عنوان تحقیق از دیدگاه بسیاری از محققین سختترین مرحله می‌باشد و زمانی که موفق به انتخاب عنوان شوند سایر روال کار را می‌توانند با انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری دنبال نمایند. پس ازاینکه پی به ضرورت تحقیق بردید و خواستید که مراحل تحقیق را شروع کنید بهتر است ابتدا یک عنوان انتخاب کنید عنوانی که انتخاب می‌کنید باید ویژگی های متفاوتی داشته باشد.

تصویر

نحوه انتخاب عنوان برای تحقیق
انتخاب موضوع مانند تمام بخش های تحقیق دشواری های خاص خود را دارد. اما با این تفاوت که عنوان در میزان استناد به اثر شما و همچنین میزان تاثیر گذاری و جذب مخاطب تاثیر به سزایی دارد و از دیدگاه کلی هرگاه یک مقاله عنوان جذابتری داشته باشد روشن است که بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. عنوان باید ویژگی های زیر را دارا باشد تا میزان محبوبیت آن افزایش یابد:

به خوبی محتوای پژوهش را معرفی کند.
در حد امکان فاقد عبارات اختصاری باشد.
در حد امکان کوتاه و رسا باشد.
فاقد قضاوت و القای مفاهیم باشد.
به صورت سوالی عنوان نشود.
به جامعه آماری مورد بررسی اشاره کند.
به گونه ای جذاب و جالب توجه نوشته شود.
به ابتکار خاص موجود در تحقیق اشاره کند.
اگر موضوع تحقیق تکراری باشد حتما ارزش چندانی نخواهد داشت زیرا در رابطه با آن موضوع بارها تحقیقات به عمل آمده مطالعه شده است و عناوین تکراری به هیچ وجه جذابیت کافی نخواهند داشت. و سه عامل دیگر نیز وجود دارد که نویسنده در صورتی که آنها را در نظر نگیرد احتمال دارد که موضوع جذابیت و تاثیر گذاری کافی نداشته باشد:

کاربردی نبودن: عنوان باید جذاب و کاربردی باشد برخی از عناوین شاید از دیدگاه مخاطب جذاب نباشد و خواننده هیچگاه برای مطالعه به سراغ آن موضوع نرود و به همین دلیل بهتر است عنوان کاربردی باشد و توسط مخاطبین قابل جستجو شدن باشند.

کلی بودن: معمولاً افرادی که تجربه کمتری در امر پژوهش دارند، موضوعی را انتخاب می‌کنند که بسیار گسترده است. موضوع باید به گونه ای طرح شود که تحقیق بتواند در فرصتی که در اختیار است پاسخ آن را پیدا کند. لذا بهتر است موضوع ساده تر و محدود تری برای تحقیق انتخاب شود.

سطح نامناسب: پرداختن به موضوعات سطح پایین در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین پرداختن به موضوعات پیچیده و سنگین در مقاطع تحصیلی پایین، موجب کاهش کیفیت تحقیق خواهد شد.

تصویر

چگونه موضوع جذاب برای تحقیق پیدا کنیم؟
برای به دست آوردن یک موضوع جذاب ابتدا سعی کنید مقاله ای که می‌خواهید بنویسید در رابطه با حوزه تخصصی رشته مورد نظرخودتان باشد. در گام نخست بهتر است نیاز مخاطبین خود را بشناسید و سعی کنید که برای مخاطبینتان بنویسید. شناخت نیاز مخاطب تاثیر مستقیم در بهبود کیفیت عنوان انتخابی شما خواهد داشت. با بررسی آثار ثبت شده در آن حوزه سعی کنید نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی نمایید و بدانید که کدام عناوین کاربردی تر هستند و بیشتر توسط مخاطبین جستجو می‌شوند. از کنار سوژه‌های ساده در رابطه با حوزه تخصصی خود ساده رد نشوید موضوعات ساده جذابیت بیشتری از دیدگاه خواننده دارند.

برای انتخاب موضوع از چندماه قبل سوژه های مرتبط اطراف خود را بررسی کنید و چک کنید که چند عنوان مشابه وجود دارد و تا چه میزان مورد استناد واقع شده اند. بررسی طولانی مدت برای انتخاب عنوان حتما کمک بسیاری به شما خواهد داشت و آینده تحقیق شما در گرو انتخاب صحیح عنوان می‌باشد. اگر دلیل اینکه شروع به تحقیق کرده اید سوال یا نکته مبهمی بوده است که در ذهن شما رقم خورده بهتر است عنوان پژوهش خود را در رابطه با آن موضوع پیش ببرید. از مشاور و استاد راهنمای خود کمک بخواهید آنها به مراتب سابقه بیشتری نسبت به شما دارند و راحتتر می‌توانند در انتخاب یک موضوع جدید و کاربردی شما را همراهی کنند.

نکته: کوتاه و مختصر بودن عنوان، اما نه به اندازه‌اي كوتاه كه در انتقال موضوع پژوهش شكست بخورد. (زیر ۸ کلمه عالی، ۱۲-۸ کلمه خوب، ۱۸-۱۲ کلمه متوسط، ۲۴-۱۸ کلمه ضعیف و بالای ۲۵ بسیار ضعیف).

نکته: عنوان باید معرفی کننده مطالب مندرج در تحقیق باشد و باید مفهوم مطلب را برساند. انتخاب موضوع صرفا به دلیل جذاببیت هیچ اهمیتی ندارد زمانی که خواننده آنرا مطالعه کند و متوجه شود که مرتبط با موضوع نمی‌باشد.

تاکنون بارها برای خودتان نیز ممکن است پیش آمده باشد که یک کتاب را صرفا به دلیل جذابیت عنوان آن انتخاب کنید بنابراین عنوان در جذب مخاطب تاثیر فوق‌العاده ای دارد و به هیچ عنوان در انتخاب موضوع مناسب برای تحقیق خود سریع و بی تفاوت نباشید و چنین گمان نبرید که محتوای ارزشمند نشانگر کیفیت می‌باشد همانطور که ظارهر آراسته و جذابیت در تمامی موارد از دیدگاه یک شخص مهم می‌باشد عنوان اثری که آنرا برای مطالعه انتخاب می‌کند نیز مهم است.

 

در صورت نیاز به مشاوره و انجام پایان نامه دکترا و ارشد با ما در اتباط باشید | پایان نامه ارزان
تلفن های مشاوره:09199631325
09353132500

افزودن یک دیدگاه